Všechny produkt
Nejprodávanější produkty
Nejprodávanější
Nejlépe hodnocené produkty
Nejlépe hodnocené produkty
Nákupní průvodce
Pomocí vývojových sad k novým produktům a aplikacím
První vývojové sady posloužily jako základ pro vývoj nových produktů a aplikací. Byly pouze spartánsky vybavené, díky tomu byly na jedné straně levné na pořízení a na druhé straně flexibilně použitelné. Od sedmdesátých let minulého století byly tyto sady stále vyvíjeny a vyústily v PC, jak ho dnes známe. Pro jednoduché aplikace, například pro řízení elektrického napájení, zapínání nebo vypínání světel nebo automatické otevírání dveří, však nejsou PC příliš vhodné. V takovýchto případech sahá mnoho uživatelů po vývojových deskách, které jsou snadno programovatelné, a proto jsou vhodné i pro začátečníky, navíc jsou i velice kompaktní.
Na desce vývojové sady se nachází mikrokontrolér (jednočipový počítač) – polovodičový čip s procesorem, vstupy/výstupy a pamětí. Instalované vstupy a výstupy, jednoduchý konektorový systém a adaptéry umožňují provádět adaptaci nebo rozšiřování bez nutnosti pájení.
Minipočítače tvořené jedinou deskou jsou stejnou měrou používány v průmyslové nebo privátní oblasti i v oblasti vzdělávání. Experimentální stavebnice a desky pro začátečníky probouzí zájem o elektroniku obecně a senzoriku, LED, relé a další konkrétně. Jejich použitím je možné spojit teoretické vědomosti s praktickou realizací. V průmyslu jsou sady používány spíše pro měřicí a regulační techniku.
Prostřednictvím takzvaných vývojových sad pro začátečníky se uživatelé seznámí s programováním a hardwarem. V mnoha případech pro to pak postačuje i jen základní znalost programování. Pro profesionální použití prototypových a vyhodnocovacích desek je již potřebné odborné know-how a dobrá znalost programovacího jazyka. Různé rozšiřující moduly a adaptéry umožňují přizpůsobit desky individuálním potřebám – jak v privátní, tak i profesní oblasti.
Dílek po dílku až po hotový objekt
Vedle vývojových sad jsou v privátním i profesním prostředí používány i stavebnice a moduly. Stavebnice je dodávána jako sada jednotlivých dílů, ze kterých můžete podle návodu sestavit konečný objekt. Většina návodů vás provede krok za krokem celým procesem stavby. Stavebnice slouží jednak pro zábavu, jednak i pro vzdělávání, protože při vlastním sestavování se toho více dozvíte o jednotlivých dílech, jejich konstrukci a funkci. U stavebnice vzniká dílek po dílku konečný produkt – podobně jako u modelů nebo stavebnic Lego.
V e-shopu naleznete množství stavebnic a modulů pro různé oblasti použití. S využitím stavebnice si můžete vlastníma rukama sestavit poplašná zařízení, nabíječky, síťové adaptéry, LED nebo regulátory teploty. Pro sestavování stavebnic postačuje základní manuální zručnost. Některé stavebnice ale umožňují i výuku a nácvik techniky pájení. Pro různé aplikace je možné využít i stavebnici relé s možností programování, stejně jako moduly měřicí techniky a senzorické moduly. S využitím stavebnice můžete například snadno dovybavit průmyslová zařízení snímači.
Pro programování jednotlivých elektronických prvků jsou zčásti používány speciální programovací přístroje. Pomocí těchto přístrojů je možné programovat příslušné díly a načítat z nich data, řada z nich pak zvládá i porovnávání a mazání. Některé programovací přístroje rovněž hned zkontrolují, zda byly jednotlivé díly instalovány správně.
Mezi vývojové sady a stavebnice patří i stavebnice programovatelných robotů. V oblasti vzdělávání je možné předávat s využitím těchto stavebnic robotů potřebné vědomosti. Mimo jiného se uživatelé dozví řadu informací o konstrukci, programování, akustických, optických a kinetických snímačích nebo o řídicí technice. Vedle rozšiřitelných stavebnic naleznete v e-shopu i humanoidní modely a hračky v různém provedení a cenové relaci.
Důležitá kritéria při koupi vývojových desek a stavebnic
Před koupí vývojové desky si musíte rozmyslet, k jakému účelu ji chcete používat, jaký výkon má mít procesor a jak velká má být paměť. Kromě toho hraje důležitou roli i programovací jazyk, který byste měli v potřebném rozsahu ovládat. V závislosti na účelu použití je důležitá i dostupnost doplňkových modulů. I zde musíte ověřit, zda je možné vámi vybraný model rozšířit požadovanými moduly. Vedle různých skříní jsou jako doplňky prodávány například displeje a kamerové moduly.
Při koupi stavebnice hraje zásadní roli účel použití: Chcete s využitím návodu sami sestavit ze stavebnice poplašná zařízení, nabíječky nebo síťové adaptéry nebo chcete pochopit a využívat techniku snímačů, zesilovačů, regulátorů teploty, LED a dalších komponentů? Z toho pak plyne, která stavebnice je pro vás nejvhodnější.
Náš praktický tip: začněte sadami pro začátečníky
Pokud ještě nemáte žádné zkušenosti s vývojovými deskami, doporučujeme, abyste si nejdříve koupili sadu určenou speciálně pro nezkušené začátečníky a seznámili se s ní. Předtím než se pustíte do rozsáhlých aplikací, poznejte základy a rozsviťte například svou první LED.
FAQ – často kladené otázky k vývojovým sadám a stavebnicím
Musím ovládat komplikovaný programovací jazyk, abych mohl pracovat se sadou?
Ne nutně. Zejména desky pro začátečníky jsou často koncipovány tak, že je možné je programovat pouze s využitím základních znalostí.
Je pro vývojovou sadu potřebný zvláštní software?
Desky jsou často již vybaveny potřebným softwarem, takže je možné s nimi začít hned pracovat.
Jsou pro programování robotů potřebné předchozí znalosti?
Pro usnadnění vstupu do problematiky programování jsou některé modely dodávány se speciálním, snadno ovladatelným softwarem pro PC nebo aplikacemi pro iOS a Android, v tomto případě nejsou předchozí znalosti potřebné.