Nákupní průvodce
Pájecí cín je kromě páječky, resp. pájecí stanice jedním z hlavních nástrojů při pájení. Používá se k vytvoření soudržného, pevného a vodivého spojení mezi kovy. V našem průvodci zjistíte, jaké typy pájek existují a na co si dát pozor při jejich výběru.
Co je pájecí cín?
Pájecí cín, technicky známá jako pájka, je kovová slitina, kterou lze použít k připojení kovových součástí. Za tímto účelem se slitina roztaví na pájecím hrotu páječky a přidá se mezi kovové části. Tento proces se nazývá pájení. Teplota tání cínové pájky musí být vždy pod teplotou tání kovových částí, které mají být spojeny, aby se kovové kovy při působení tepla také nezkapalnily. Tímto se pájení liší od svařování, při kterém se také taví kovy, které se mají spojovat. V ideálním případě lze cínovou pájku použít k vytvoření pevného a korozivzdorného spojení mezi kovy, které může vést elektřinu a teplo.
Důležité informace k pájecímu cínu
Důležité informace k pájecímu cínu
Různé druhy pájecího cínu
Pájecí cín je vyroben z různých kovů v různých poměrech. Často jde o olovo, cín a zinek, ale také stříbro nebo měď. Cín zpravidla tvoří největší podíl, a proto se termín pájecí cín ustálil hovorově. Typ a poměr kovů obsažených v pájce určují, jak vysoká nebo nízká je teplota tání pájky. Kromě toho jsou odpovědné za silnější nebo slabší vodivost a silnější nebo slabší ochranu před oxidací a korozí.
V závislosti na teplotě tání se rozlišuje mezi měkkou a tvrdou pájkou. Pokud je teplota tání pájky nižší než 450 C, jedná se o měkkou pájku. Měkké pájky se používají především pro pájení elektroniky, protože elektronické součástky jsou obvykle velmi citlivé. Měkké pájky se také používají ke spojování kovů s nízkou teplotou tání, jako je cín, zinek nebo olovo. Rozsah tavení měkkého pájení je obvykle mezi 180 a 250 C.
Mluví se o tvrdé pájce, když je teplota tání pájky nad 450 C. Tvrdé pájené spoje jsou stabilnější a silnější než pájené spoje měkké a díky vyššímu rozsahu tavení lépe odolávají teplotnímu zatížení. Například pro pájení plynových trubek jsou zapotřebí slitiny pro tvrdé pájení.
Označení pájecího cínu
Konkrétní složení pájecího cínu a jeho vlastnosti lze zjistit na základě různých údajů uvedených na obalu.
Průměr: Pájecí cín je nabízen v různých provedeních, např. jako role s vinutým pájecím drátem. Průměr udává, jakou sílu má pájecí drát. Čím menší je průměr, tím snazší je dávkování množství pájecího cínu. Z tohoto důvodu je pájecí drát s malým průměrem velmi vhodný pro pájení malých součástek a je dobrou volbou pro začátečníky.
Složení: Na obalu cínové pájky je zpravidla vytištěn kód, který poskytuje informace o obsažených kovech a jejich příslušných poměrech. Struktura takového kódování je vždy stejná: Na prvním místě je symbol prvku, za nímž následuje číslo označující procentní podíl. Kód „Sn60Pb39Cu1“ je proto vyřešen: 60% cín, 39% olovo a 1% mědi.
Typ tavidla: Do pájky se přidává tavidlo, aby lépe teklo a mohlo se snadno rozprostřít. Snižuje povrchové napětí pájky, odstraňuje oxidy na povrchu a chrání před oxidací během pájení. Tavidla pro pájení jsou přesně specifikována. V některých případech se s informacemi podle normy DIN 8511 setkáváme dodnes, přičemž číselné kódování podle normy EN ISO 9454 je v platnosti od roku 1994. Staré schéma podle DIN 8511 funguje následovně: Písmeno F označuje, že pájka obsahuje tavidlo. Druhé písmeno označuje materiál, který se má pájet, těžký kov (S) nebo lehký kov (L). Třetí písmeno znamená proces pájení: H pro tvrdé pájení, W pro měkké pájení. Typ tavidla a související korozní vlastnosti tavidla je označeno poslední číslicí. Formulovaný kód „F-SW 34“ znamená „obsahuje tavidlo, vhodné pro pájení těžkých kovů a měkkých materiálů, typ tavidla: 34 = nekorozivní“. Podle ISO 9454-1 to odpovídá vzorci „2.2.3“ (typ tavidla 2 = organický, báze 2 = nerozpustný ve vodě, aktivátor 3 = na základě halogenidů)
Náš praktický tip: Nepřehřívejte pájku
Dobrý pájecí bod poznáte podle jeho plochého, zakřiveného a lesklého povrchu, alespoň pokud jde o olovnatý pájecí cín Aby se toho dosáhlo, nesmí se roztavená pájka přehřívat. Pokud je pájecí bod rovnoměrně navlhčen pájkou, okamžitě odstraňte pájecí hrot a nechte pájku ztuhnout. Během této doby nesmí být pájený spoj vystaven otřesům.
Kritéria pro nákup pájecího cínu – co je důležité?
Účel použití do značné míry určuje výběr správné pájky. Chcete-li například pájet kovy s nízkou teplotou tání, musíte zvolit měkkou pájku se složením, které má ještě nižší rozsah tání. Tvrdé pájky používejte, pokud má být spojení velmi stabilní a pokud to umožňuje teplota tavení součástí, které mají být spojeny.
Pájecí cín je k dispozici v různých provedeních, jako cívka, naviják, role, pero, tyč, trojhranná tyč nebo pasta. Tenké pájecí dráty jsou vhodné pro zvláště malé pájecí dráty Rychle se roztaví a vytvoří rovnoměrně tekoucí kapku. K pájení větších ploch, které vyžadují více pájky, lze použít tyče různých tloušťek. S jejich pomocí lze rychle aplikovat dostatečně velké množství materiálu.
Kvalita pájecího cínu je důležitá pro vytvoření pevného spojení. Měla by mít nejen vysokou elektrickou a tepelnou vodivost, ale měla by být také snadno zpracovatelná („tahem“) a měla by být pokud možno bez koroze. Zde je důležité věnovat pozornost druhu použitého tavidla, protože některé druhy tavidla velmi silně korodují, takže je nutné zbytky odstranit. Pokud použijete nekorozivní tavidlo, můžete si práci ušetřit. Tavidlo bez zbytků (No Clean Flux) je ideální volbou, zejména v oblasti elektroniky.
FAQ - nejčastější dotazy týkající se pájky
Je lepší olovnatý nebo bezolovnatý pájecí cín?
Pájecí cín obsahující olovo má tu výhodu, že má nízkou teplotu tání. Taje již při 180 až 190 <1 /> C a je dobrou volbou, pokud mají být pájeny kovy s nízkou teplotou tání nebo zvláště citlivé součástky. Použití cínové pájky obsahující olovo však již není povoleno bez omezení, protože je třeba se vyhnout znečištění životního prostředí. Bezolovnatá cínová pájka je dobrou alternativou, ale má tu nevýhodu, že se taví pouze při vyšších teplotách (od 217 C). Proto musí být dodržen horní teplotní limit komponentů, které mají být pájeny. Kterou pájku nakonec použijete, závisí na vašich osobních preferencích a způsobu použití. Například vodní potrubí by se mělo spíše pájet bezolovnatou cínovou pájkou. Je důležité vědět, že olovnaté a bezolovnaté pájky nejsou navzájem kompatibilní. V případě, že se provádí práce se špatnou pájkou, může se spojení znovu uvolnit.
Jaké nástroje a doplňky potřebujete pro pájení?
K pájení je zapotřebí především páječka a pájecí cín. Jako užitečné doplňky můžete navíc použít odvíječ cívky, pájecí houbu nebo třetí ruku jako držák. Hodí se také alkoholové tampony nebo malé kartáče k odstranění zbytků pájky.