Aktivní součástky
Více o kategorii Aktivní součástky
Ať už LED, usměrňovač, relé nebo Peltierův prvek - aktivní součásti jsou páteří elektrotechniky. V našem průvodci vám poskytneme krátký přehled o tom, které aktivní součástky jsou k dispozici a pro které oblasti použití jsou vhodné. Více...
Všechny produkt
Nejprodávanější produkty
Nejprodávanější
Nejlépe hodnocené produkty
Nejlépe hodnocené produkty
Nákupní průvodce
Autor: Jan Němec, 15. listopad 2022
Jeden z prvních rentgenových časovačů, první bezdotykový vypínač na světě nebo například první automat na jízdenky. To jsou jen některé produkty vyvinuté společností OMRON. Firmou, která se specializuje na výrobu elektronických součástek a přístrojů. A právě její produkty najdete i v naší nabídce.
Autor: Karel Setnička, 20. prosinec 2019
Každý správný maker má doma všemožné součástky. Jak je ale skladovat přehledně? Conrad nabízí různé organizéry na velké i malé součástky. Každý si jistě vybere, já zvolil zásobníky Weltron vyrobené v Německu.
Více o kategorii Aktivní součástky
Rozdíl mezi aktivními a pasivními součástkami
V elektronice je součástka nejmenší část obvodu, kterou nelze dále demontovat bez ztráty funkce. Může to být například LED, kondenzátor nebo podobně. Základní rozlišení se dělí mezi aktivní a pasivní složkou: Aktivní složka umožňuje ovládat nebo zesilovat signál. Pasivní komponenty se naopak chovají, jak už název napovídá, pasivně a nemohou ani zesílit, ani řídit signál. Skupina pasivních elektrických součástí zahrnuje například rezistory, kondenzátory, cívky a tlumivky. Kromě velkého počtu aktivních a pasivních komponent zahrnuje sortiment v našem online obchodě také správné příslušenství.
Přehled aktivních součástek
V elektronice existuje řada aktivních komponent, přičemž senzory tvoří velkou skupinu. Senzor je součást, která dokáže převést fyzickou proměnnou nebo chemický účinek na elektrický signál. Tyto praktické detektory již dávno dobyly náš každodenní život. Jsou k dispozici v autě, kde pomocí ultrazvuku varují, pokud není při parkování dostatečná vzdálenost k jinému vozidlu nebo jiné překážce. Radarové senzory jsou nyní také instalovány v mnoha moderních automobilech a jsou důležitou součástí na cestě k autonomní mobilitě. Váš smartphone je také bohatě vybaven senzory: Například senzor přiblížení zajišťuje, že je displej vypnutý, když při telefonování držíte zařízení u ucha. Teplotní čidlo sleduje teplotu v ledničce, zatímco pohybové čidlo automaticky zapne vnější světla, když se večer vrátíte domů. V průmyslové oblasti jsou také senzory velmi důležité. Měří teploty, monitorují úrovně plnění a detekují plyn nebo chemikálie ve vzduchu.
Polovodičové součásti se skládají z materiálu, který vede elektřinu pouze za konkrétních fyzikálních a elektrických podmínek. Nejznámějšími komponenty z této oblasti jsou mikrokontroléry a procesory. Řídí systémy vytápění a klimatizace a provádějí výpočty v počítačích a kapesních kalkulačkách. Bez mikrokontrolérů a procesorů by v našem technickém světě nefungovala televize, telefon, počítač, auto ani pokladna v supermarketu. V elektronice však existují další polovodičové součástky, které poskytují cenné služby, mimo jiné i pro napájení: Moderní polovodičové usměrňovače fungují například jako převaděče pro převod střídavého napětí na stejnosměrné napětí, přičemž usměrnění se většinou provádí pomocí polovodičových diod. Regulátory napětí kompenzují kolísání vstupního napětí a také stabilizují napětí. I na tranzistory by se nemělo zapomínat. Zjednodušeně řečeno, tranzistor je elektrický spínač, který může spínat a zesilovat signály. Bez těchto malých polovodičových součástek by elektronické obvody v oblasti mikroelektroniky nebyly vůbec možné.
Slovo optoelektronika nebo optronika je tvořeno pojmy optika a polovodičová elektronika. To znamená všechny elektronické součástky, které přeměňují elektrickou energii na světlo (nebo naopak). Optoelektronické komponenty se dělí na vysílače (aktory) a přijímače (detektory). Dnes se optronika stala nepostradatelnou v průmyslu i soukromém sektoru a zahrnuje širokou škálu aktivních komponent, od LED ovládání přes laserovou technologii až po kabely z optických vláken. Zejména displej a zobrazovací technologie hrají důležitou roli v naší moderní a informační společnosti. Téměř žádné zařízení se dnes neobejde bez LCD, bodového maticového displeje nebo alespoň 7segmentového displeje. V spotřební elektronice již nějakou dobu směřuje trend k obzvláště vysoce kontrastním a barevně náročným OLED displejům. Ale ani laserová a infračervená technologie se neobejde bez aktivních součástek.
FAQ – často kladené otázky týkající se aktivních prvků
Co je na technologii OLED zvláštní?
Zkratka OLED je pro Organic Light Emitting Diode. Největším rozdílem mezi OLED a běžným LED displejem je absence podsvícení. OLED obrazovka se automaticky rozsvítí, když je připojeno napětí Výsledkem je, že odpovídající displeje obzvláště šetří energii, a proto se často používají v drahých mobilních telefonech. Dalšími výhodami jsou krátká reakční doba a dobrá stabilita pozorovacího úhlu. Kromě toho mají OLED displeje extrémně vysoký kontrast a lze je vyrobit tak tenké, že se dají bez problému i zakřivit.
Jaké jsou výhody a nevýhody kabeláže z optických vláken ve srovnání s kabeláží na bázi mědi?
Není náhoda, že vláknová optika je považována za přenosové médium budoucnosti. Výrazně vyšší výkon hovoří ve prospěch optického kabelu, konkrétně: výrazně vyšší šířka pásma a dosah ve srovnání s měděným kabelem. Ve prospěch optického kabelu hovoří také nižší hodnoty útlumu a odolnost proti elektromagnetickému rušení. Existují však i některé nevýhody: Především jsou to vyšší náklady ve srovnání s měděným kabelem. Optická vlákna jsou také výrazně citlivější na mechanická zatížení a tolerují pouze menší poloměry ohybu. Správné pokládání kabelů z optických vláken navíc vyžaduje mnohem větší péči a přesnost ze strany instalátora.
Co znamená SMD?
SMD je zkratka pro zařízení Surface Mounted Devices. V případě běžných elektronických součástek jsou kontakty vedeny montážními otvory v desce a poté pájeny. Komponenty SMD jsou však tak malé, že je lze nalepit na desku a poté připájet, což eliminuje potřebu montážních otvorů. Výhodou obvodu implementovaného v technologii SMD je výrazně zvýšená hustota komponent. Kromě toho dochází k úspoře nákladů, protože desky s plošnými spoji jsou menší a není třeba provádět montážní otvory. A nakonec lze díky použití SMD součástek postavit menší zařízení. Představte si smartphone, jehož deska s obvody nebyla vybavena součástkami SMD; pravděpodobně by to byla velikost cihly.